مایکروسافت، مرکز داده زیردریایی راه اندازی می‌کند

اخبار

امن سرور – شرکت مایکروسافت در سواحل اسکاتلند، مرکز داده زیردریایی تأسیس می‌کند. این شرکت اعلام کرده است که فاز بعدی پروژه ناتیک، ساخت یک مرکز داده در جزایر اورکنی در سواحل اسکاتلند است.

اخیرا شرکت مایکروسافت اعلام کرد که قصد دارد وارد فاز جدیدی از پروژه ناتیک شود.
ناتیک، نام یک پروژه تحقیقاتی است که قصد دارد امکان‌سنجی مراکز داده زیردریایی را بررسی کند. موضوع مراکز داده زیردریایی، چندین سال پیش در یکی از گردهمایی‌های داخلی شرکت مایکروسافت مطرح شد. در این گردهمایی، حاضران نظرات خود را مطرح کردند.

به گزارش امن سرور از شماران سیستم به نقل از ونچربیت، این پروژه، در سال ۲۰۱۴ شروع شد ولی تا اوایل سال ۲۰۱۶، راه‌اندازی آن به اطلاع عموم نرسید. وقتی مایکروسافت، وجود چنین طرحی را به طور رسمی اعلام کرد، یک نمونه از این مرکز داده را در فاصله سی فوتی آب‌های ساحل کالیفرنیا آزمایش کرد.

مراکز داده در زیر آب نه‌تنها از نظر خنک سازی باعث بهبود کارایی و کاهش هزینه می‌شود، بلکه از نظر منطقی هم دارای مزایای زیادی است.
طبق برآوردی که مایکروسافت انجام داده است، بیشتر از نیمی از کشورهای دنیا و جمعیت آن دارای حداقل ۲۰۰ کیلومتر پهنه دریایی هستند، یعنی در کنار دریاها و اقیانوس‌ها قرار گرفته‌اند، چنین راهکاری می‌تواند بسیار باعث کاهش هزینه‌ها و سادگی پیاده‌سازی اینگونه مراکز داده در داخل و زیر آب شود، و همچنین دیگر محدودیت فضای کاری مرکز داده نیز وجود نخواهد داشت و هر زمانی که نیاز باشد می‌توان مرکز داده را بزرگ‌تر کرد.

microsoft

شرکت مایکروسافت بر این عقیده است که ایجاد کردن کپسول‌های سرور یا همان مرکز داده، حداکثر نود روز زمان می‌برد، و از سو دیگر، پیاده‌سازی آن نیز بسیار سریع‌تر و راحت‌تر خواهد بود و بصورت آماده نیز قابل استفاده است؛ در حالی که برای مثال راه‌اندازی یک مرکز داده استاندارد ممکن است تا دو سال به طول بیانجامد.

کارشناسان طراح این پروژه بر این عقیده هستند که حتی روزی خواهد رسید که این نوع مراکز داده نیروی مورد نیاز برق برای سرویس‌دهی را نیز از آب اقیانوس دریافت کنند و توربین‌های آبی توان کاری آنها را تامین کند.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش
1
تفاوت هاست با سرور

به گزارش امن سرور بسته به بودجه‌ای که داریم و همچنین میزان نیاز قدرت سخت افزاری، گزینه‌های متفاوتی برای میزبانی سایت روی آن پیش رو داریم. در اینجا می‌خواهیم برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تفاوت هاست با سرور ، دو گزینۀ هاست اشتراکی و همچنین سرور مجازی را با هم …

آموزش
(Docker) داکر چیست ؟

داکر چرا انقدر محبوب است؟ داکر امکانی را فراهم آورده است که پروسه‌ها و نرم‌افزارها به صورت مجزا در محیط کاملا ایزوله‌ای بر روی کرنل لینوکس راه‌اندازی شود که به این محیط و بسته‌ی ایزوله، کانتینر (Container) می‌گویند. کانتینر این امکان را برای برنامه نویسان و توسعه دهندگان اپلیکیشن ها …

how to use putty
آموزش
آموزش استفاده از نرم افزار putty و طریقه وصل شدن به SSH

مدیریت سرورهای بر پایه لینوکس معمولا از طریق SSH انجام می شود و کسانی که با ویندوز کار می کنند باید از نرم افزارهای کمکی استفاده کنند که مشهورترین و آسانترین نرم افزار ، نرم افزاز Putty می باشد که ابتدا باید این نرم افزار را از این آدرس  دریافت کنید. در مرحله …